Toiduklassi lauanõude keskkonnasõbralik viis

- Nov 06, 2019-

Enamiku inimeste lapsepõlves peab suhkur olema asendamatu suupiste, isegi kui on olemas hammaste lagunemise oht, kuid siiski ei saa see magusale maitsele vastu panna. Eriti valge küüliku esindatud paksu piimase maitsega iiris on tänapäevalgi unustamatu. Väärib märkimist, et paljude iirise ja pähkli ning kõige välimise pakkepaberi vahel on õhuke kiht läbipaistvat paberit. Arvatavasti on paljud inimesed seda paberikihti esimest korda sassis.

Tegelikult nimetatakse seda paberikihti gluteeniliseks riispaberiks. Tegelikult pole see valmistatud gluteenilisest riisist ega ka paberikomponendist. Tavaliselt valmistatakse riisipaberitärklist, näiteks maguskartul, mais või nisu. Tärklist saab algselt süüa ja see muutub veega kokkupuutumisel pastaks ning see suhu satub kiiresti. Kommid pakitakse gluteenilise riispaberi kihiga niiskuse vältimiseks, piima niiskuse imendumise takistamiseks ja karedus väheneb ning välispakend on deformeerunud või isegi halvenenud.

Viimastel aastatel on söödavaks muutunud mitte ainult söödav paber, vaid ka lauanõud. 2017. aastal töötasid kolm Edela-ülikooli toiduteaduste akadeemia tudengit välja söödavad söögipulgad ja lusikad, mis on sisuliselt seenepulbrist, sorgopulbrist, jahust jne valmistatud pressitud küpsised. Sama aasta augustis Jaapani ettevõte Maruchi Fruits Co., Ltd tõi turule söögipulgad, mis on valmistatud taimest. Iga söögipulgade paar võrdub toidukiu kogusega köögiviljasalati taldrikul. Maitse parandamiseks on see välja töötanud ka selliseid roogasid nagu värsked krevetid, sibul ja röstitud mais. Poola ettevõte on välja töötanud ka nisukliiplaadi, mida saab looduslikult lagundada või isegi süüa, ehkki maitse pole eriti hea.

Söödavaid esemeid on palju, näiteks söödav hambapasta ja söödav küünelakk, kuid need söödavad tooted on loodud inimeste tervisega seotud kaalutlustel ning söödavad lauanõud pole mitte ainult tervislikumad, vaid ka suurimad. Selle mõte on keskkonnakaitse. Koos äraviimise arenguga on ühekordselt kasutatavate lauanõude kasutamine kiiresti kasvanud, samuti on geomeetriliselt suurenenud plastijäätmete kogus, põhjustades keskkonnale tõsist reostust. Lagunevad söödavad lauanõud, isegi kui nad kasutuselt kõrvaldada, lagunevad kahe nädala jooksul looduslikult.

Viimastel aastatel, kui inimeste teadlikkus keskkonnakaitsest on kasvanud, on söödavate lagunevate lauanõude turg järk-järgult laienenud. Ehkki söödavate lauanõude praegune hind on kümme korda suurem kui plastikust lauanõude, ei laiene müügiskaala laienemise ja tootmistehnoloogia täiustamise korral hind ainult madalamale, maitse on maitsvam ja inimesed on nõus rohkem kulutama keskkonnakaitse kohta.

Samuti on lubatud, et lauanõude reklaamimine ei saa takistada ühekordset saasteallikat. Võib-olla on see vaid äri trikk, kuid see võib tõepoolest suures osas ühekordset reostust vähendada. Igal juhul tuleks seda julgustada ja edendada, kuni see aitab kaasa keskkonnakaitsele.